Plynatost, pocit plnosti aneb nadýmání v těhotenství je bohužel častější, než byste si mysleli. Jde o negativní stránku věci. Ironií je, že se těhotná žena často pořádně nevymočí a nedojde si na druhou stranu, jak má v těle vše zmáčknuté. Ale větry ty se i přesto hromadí a obtěžují. Jak na ně vyzrát? Co dělat, abyste nezažila nějaký společenský trapas. Ne vždy a všude je totiž těhotenství omluvou.
Nadýmání trápí nejvíc v začátku těhotenství
Těhotenství je krásné po mnoho stránkách. Už jen to, že v sobě nosíte miminko, nový život je skutečně fascinující. Jenže kdo už někdy prožil jiný stav ví, že to není jen sluncem zalité období, ale pěkně náročný úkol. Být matkou je dar, ale těžce vykoupený. Jen si představte, co vše musí vaše tělo zvládnout. Prvně vůbec vytvořit vhodné prostředí pro vajíčko, pak jej spojit s vhodným ploditelem a nechat jej uzrát. Miminko v těle matky udělá pořádný chaos. Naštěstí to má příroda dobře vymyšlené a vše jde tak nějak v poklidu. Je ty neduhy.
Nejde pouze o nadýmání v těhotenství či prdění ve dne v noci, ale i o nepříjemné křeče. Takové, kdy se svíjíte, držíte za břicho a čekáte, zda potratíte nebo ne. Zaražené větry dokáží skutečně potrápit nejen novorozence, ale i nastávající maminku. Bolí neskutečně. Každý ten práh bolesti a vnímání má jinde, ale nepříjemné je to všem.
Co může za nadýmání v těhotenství
Proč vůbec ženy trápí plynatost? Rozhodně za to může jiný stav. V těle v tu dobu jede doslova hormonová párty. Nic není jako dřív. Rostoucí děloha vytlačuje vše ostatní orgány na jiné pozice. Schválně si zkuste najít obrázek průřezu těhotné ženy. Je to masakr. Střeva jsou jinde, žaludek zmáčknutý, není divu, že to nejde ven. Svůj podíl viny má na tom i jiný denní režim. Na začátku těhotenství jsou ženy často otrávené ranní nevolností, později nemotorností kvůli rostoucímu bříšku. Méně pohybu zpomaluje peristaltiku střev, a tudíž i vylučování plynů.
Většinou však jde o nárazové problémy. Nejedná se o dlouhodobý problé, ale vyřeší se během několika málo dní. Jen malé procento žen se musí značně omezovat, aby jim potíže ustaly. I tak je dobré vše ohlásit na pravidelných gynekologických prohlídkách. Někoho trápí víc, jinou méně. Roli hraje i schopnost trávit určitě potraviny a co si budeme povídat i životní styl. Aneb jak moc je pro vás přirozené si ulevit před partnerem a dalšími lidmi. Zadržování prdu totiž vede jen ke zhoršení. Ale společenské konvence nám velí určitý model chování. Schválně se zamyslete, kdy naposledy, jste si veřejně pšoukla.
6 tipů, které vám pomohou s nadýmáním v těhotenství
Naštěstí můžeme svým chováním a počínáním mnohé změnit. Pokud budete dodržovat tyto dále zmíněné body, budete se cítit lépe a nebudete tolik trpět bolestivým nadýmáním v těhotenství.
- Jezte pomalu: Opravdu to funguje. Jednak se nepřecpete, protože budete každé sousto mnohokrát přežvýkávat, a tudíž toho ve výsledku sníte méně a taky nebudete polykat vzduch. Když člověk jí rychle, hltá. Nahromaděný vzduch se pak dostane do těla a vzniká problém.
- Vhodný oděv: Noste oblečení, které vám padne. Zapomeňte na sukni, kterou horko těžko přetáhnete přes boky. Nic by vás nemělo tlačit a stahovat. Zvláště ne v oblasti břicha a žaludku. Nehleďte na velikost, ale kupujte takové kousky, které vám skutečně padnou.
- Pitný režim: Ten je velmi důležitý. Tekutiny potřebujte vy i vaše miminko. Ale spíše se zaměřte i na to, co pijete. Obyčejná voda z kohoutku naprosto postačí. Omezte sycené nápoje. Bublinky v nich vás nadmou.
- Strava: I v ní je dobré něco omezit, abyste předešly nadýmání v těhotenství. Určitě se zkuste vyhnout čerstvé cibuli a česneku. I když jsou velmi zdravé, zkuste je před konzumací tepelně opracovat. To samé platí o luštěninách, čerstvých sýrech, zelí a kapustě. Těhotné ženy se často začnou jinak, zdravěji stravovat než v běžném životě. Najednou jejich tělo dostává větší přísun vlákniny, a to vede ke krátkodobě zvýšenému tvoření plynů.
Plyny roznese i pohyb a malé potvůrky
- Pohyb: Zde je rada jednoduchá, hýbejte se. Ideálně každý den. Stačí svižná procházka, plavání nebo klidně jízda na kole. Nemusíte ani končit s posilováním nebo během. Klidně dělejte to, na co jste zvyklé, jen přizpůsobte zátěž. Pravidelný pohyb pomůže s vylučováním a s odchodem plynů z těla.
- Živé bakterie: Probiotika doplňujte pravidelně. Můžete se poohlédnout po přírodní metodě. Tedy kvašená zelenina, kimchi, mléčné výrobky apod. Pomohou osídlit vaše střevo. Lze ale bez výčitek doplňovat bakterie i pomocí doplňků stravy. V každé lékárně vám poradí s vhodným výběrem. Díky probiotikům budou střeva fungovat, jak mají a plynatost vás nebude obtěžovat. Navíc posílíte i svou imunitu, což je v těhotenství neméně důležité.
Co dělat s již vzniklou plynatostí?
Někdy i přes veškeru snahu, kdy se necpete horem dolem, ale snažíte jíst pomalu a uvědoměle, cvičíte a proléváte se jen čistou vodou, se objeví problém. A to v podobě velmi nafouklého bolestivého břicha, kdy každý krok dělá potíž. Samovolný únik plynu v tu nejvíc nejnevhodnější chvíli a neschopnost běžně fungovat. Pokud už máte křeče a plyny v břiše, musíte se jich zbavit. Jedině tak se vám uleví. A jak na to?
Stejně jako pak u malého miminka. Dopřejte si masáž břicha, prohněte ho, promněte. Můžete si pomoci ho i nahřát pomocí teplé utěrky. Uvařte si fenyklový či kmínový čaj a klidně si dopřejte teplou vanu. Celkové prohřátí těla a masáž uvolní nahromaděné plyny. Zkuste si i lehce zacvičit. Tak, jak vám to tělo dovolí. Pár dřepů nebo trocha lehkého cvičení na míči dokážou zázraky.
Trápí vás plynatost? Máte nějaký jiný tip, jak se ji zbavit?