24 ledna, 2024

Hustý bílý výtok v těhotenství: Co s tím a není to nebezpečné?

Intimka je nutnost. Hormonální změny přináší problémy. Hustý bílý výtok v těhotenství je jedním z nich. Může se objevit náhle, znenadání a stejně rychle zmizet. Vždy je ale třeba zjistit, proč k tomu došlo a zda se jedná o neškodný tělní projev nebo je to znak třeba infekce.  

Těhotenství je skutečně jiný stav. Tělo se chová v té době trochu odlišně, než na co je žena již zvyklá. Většina žen bezpečně pozná svůj cyklus. Přeci jen se každý měsíc opakuje to samé. Ví, zda ji trápí výtok, v které fázi a jakou má podobu. To však v době gravidity ale neplatí. Vše je trochu odlišné. Ušpiněné kalhotky nejsou nic hrozného. Setká se s tím každá. Ráno je vše v pohodě a po dopolední procházce je žena nemile překvapena. Co to znamená? Má běžet k doktorovi? Pokud nezapáchá a nemění barvu, je to v pořádku. 

Bílý hustý výtok v těhotenství i mimo něj je v pořádku 

Chce to zachovat klidnou hlavu. Ono dvě tělíčka v jednom, každodenní vývoj miminka, hormony jako na houpačce, jiné chutě, a tudíž odlišná strava, více či méně pohybu. To vše spolu souvisí. Výtok je zcela normální součástí života. Většinou ho bývá více před menstruací, a právě v době gravidity. A to celých devět měsíců. 

Je vlastně prospěšný. Zvlhčuje sliznici a zabraňuje tak okolním infekcím proniknout do dělohy. Je jakousi jednou z bariér, které chrání plod uvnitř matky. Ženy ho zaznamenají hlavně ráno, kdy se zvednout po dlouhé noci z postele. Hromadí se v pochvě a pak naráz vyteče. S tím se ale nějak počítá. Pak se může vyšší intenzita a hustota objevit při zátěži. Tedy cvičení pro těhotná, delší procházka nebo naopak když po delší době vstane z pohovky. Své dělá i chůze do schodů. Sportovně založené maminky většinou nevychází za sportem bez intimní slipové vložky. Čím víc se matka hýbe, tím je tělo produktivnější. 

Ve třetím trimestru je hustý bílý výtok v těhotenství naprosto běžný 

A v průběhu času se množství také liší. Ženy hovoří o bílém hustém výtoku v těhotenství především ve spojitosti se třetím trimestrem. Jak již bylo řečeno, je to bariéra, ochrana a připravuje sliznici. Ve třetím trimestru se tělo již začíná připravovat na porod. Někdy po malých kouscích odchází i hlenová zátka, tak může být výtok s příměsí krve a hlenu. O tom maminku však dopředu poučí gynekolog, tak není vyplašená.  

Někdy se výtok zamění s plodovou vodou. Ta totiž může odtéct najednou těsně před porodem nebo odchází postupně. Je také čirá až bílá. Hustota je různá. Maminky si pak neví rady. Je dobré si uvědomit, že plodová voda teče pořád, výtok spíš nárazově. Navíc plodová voda může sladce vonět. Jestliže si žena není jistá, nejjednodušší věc, co může udělat je vzít porodnickou vložku a zajít na gynekologii. Tam pomocí testu na vložce zjistí, oč se jedná. 

kontrola u lékaře
Pokud vás trápí svědění a barevný výtok běžte k lékaři. Zdroj: Pixabay.com

Co dělat, když se objeví i jiný než hustý bílý výtok v těhotenství 

Když se však mít na pozoru a jít raději na kontrolu k lékaři? Vždy když se něco změní. Objeví se zápach, svědění, bolest pochvy, nepříjemné pocity při sexuálním styku, obtížné močení nebo jiná barva. 

  • Hrudkovitý výtok — jestliže se změní konzistence výtoku, je najednou hrudkovitý a až moc tvarohovitý, nazelený je třeba zpozornět. Obvykle jde totiž o kvasinkovou nebo bakteriální infekci. Přidruženými symptomy je svědění, otok a bolest při sexu. Bakteriální infekce se snadno přenáší na miminko během porodu, proto je nutné ji přeléčit. Může i způsobit vyvolání předčasného porodu. Ihned proto navštivte lékaře. Prvně co můžete udělat je omezit sladké. To kvasinky přímo zbožňují. 
  • Hnědý a narůžovelý výtok – sice to vypadá zlověstně a ženy se často vyděsí, že začínají krvácet a potratí, ale opak je pravdou. Mějte na paměti, že ke konci těhotenství je dole vše překrvené. Stačí jeden divočejší pohlavní styk a hned se čípek překrví. Zbarvený výtok se objevuje i v době, kdy by žena normálně menstruovala. Tělo si to pamatuje. Nebo se poraníte při manipulaci třeba s tamponem či houbou do vody. Pozorujte a uvidíte, že na druhý den už po něm nebude ani památky. 
  • Rudě červený výtok — to už je něco jiného. Najednou vás bolí podbřišek, obejvují se křeče, výtok je skutečně dosti krvavý a neustává? Volejte lékaři. Zde není na co čekat a je nutná kontrola. Někdy za to může dřívější otevírání porodních cest, které se musí zastavit. Jiný jde opravdu o potrat Včasným zásahem, se ale dá miminko zachránit. 

Jak předcházet výtoku v těhotenství 

Výtok je běžnou součástí těhotenství. Pokud je bílý, nezapáchá a nijak vás neobtěžuje, není třeba jej řešit. Avšak když se rozvine v infekci, je to skutečně nepříjemné. Navíc, zavádět do pochvy globule přes to obrovské břicho není žádná sranda, ale spíše olympiáda. Infekce je v podstatě špatná hodnota pH uvnitř pochvy. Pokud se přemnoží kvasinky, je zaděláno. Ty reagují na všelijaké podněty. 

výtok
Používáním intimního mýdla předcházíte infekcím. zdroj: Pixabay.com

Dodržujte tedy zásady zdravého sexu. I partner vás může nakazit. Na místě jej pravidelná a důkladná hygiena. Používejte intimní mýdlo a občas si dopřejte i pohyb tzv. “naostro”. Vaše pochva vás za to bude milovat. Noste volné a prodyšné spodní prádlo. Ženy vždy nosily sukně a šaty. A důvodem nebylo jen tvarování figury. Vezměte si příklad. Ženská móda je skvěle promyšlená. Pokud chodíte plavat, vždy byste se měla pak převléci do suchého spodního dílu. A pokuste se vyhýbat perličkovým lázním, vířivkám, aromatickým koupelím a používáním příliš parfémované kosmetiky. Všeho s mírou. 

Máte zkušenost s kvasinkovou či bakteriální infekcí? Trápí vás bílý hustý výtok v těhotenství?